Redakce | Středa, 20. říjen 2021 |
Za rozhodnutím pořídit si dřevostavbu, speciálně pak stavbu za použití srubové konstrukce, je zpravidla poměrně dlouhá vnitřní cesta člověka směrem k fenoménu udržitelnosti a jistému emotivnímu návratu ke kořenům a k přírodě jako takové. Podobným procesem prošel i Martin, majitel tohoto domu. K přírodě měl blízko vždy, vyhledával ji a obklopoval se jí už od dětství. Jednou z velkých životních vášní se mu stala myslivost a vše kolem ní. To ostatně nezapře ani jeho nový domov nedaleko Karlových Varů. Ale nepředbíhejme...
Začalo to objevením pozemku se starou zchátralou stodolou. Pět let chodil Martin kolem a obracel myšlenku výstavby dřevěného domu z rubu na líc a zase zpět. V oblasti byla stavební uzávěra, a tak jediným východiskem byla rekonstrukce stávajícího objektu.
Překážek na počátku nebylo málo. Ukázalo se, že stavba ani není zapsána v katastru nemovitostí. Možná právě tyto nemalé výzvy nakonec přiměly investora jednat. Jakožto vášnivý lovec takové situace přirozeně vyhledává a ještě raději zdolává.
Názorová harmonie v hlavní roli
Se svými stavebními představami nejprve oslovil zastoupení finského výrobce v Německu – jednoho z dominantních hráčů na světovém trhu již od 60. let minulého století. Volba však nakonec padla o "dům dál", na zastoupení Kontio v České republice.
„V diskuzi nad projektem jsme si od první chvíle ve všem neuvěřitelně notovali. Diskuze byla jasná a konstruktivní. Byl to takový ten rozhodný moment, který vám našeptává, že jste na správné cestě ke zhmotnění svých představ," vzpomíná investor na začátky jednání s vítězným dodavatelem.
Na svém projektu pracoval Martin více než dva roky, a tak ocenil avizovanou rychlost montáže a eliminaci sesedání trámů díky patentované technologii Kontio SmartLogTM.
Že je učebnicovým klientem pro tento typ realizace, bylo i zástupcům realizační firmy v České republice jasné už od prvního setkání. Win-win ještě před startovním výstřelem? Co víc si přát.
Foto: Jiří Hurt
Foto: Jiří Hurt
Nestandardní požadavky – výzva akceptována
Tak jako jiní chtějí pánský pokoj s kulečníkovým stolem nebo open space v podkroví s opičí dráhou pro děti, měl i zde Martin jasnou představu o tom, co by v jeho domě nemělo chybět. Proto, aby bylo možné požadavkům investora vyhovět, bylo třeba pečlivě naplánovat i spodní zděnou stavbu.
Dům je celý podsklepený a právě v této části domu se nachází sen každého majitele honitby – kompletní zázemí pro dokonalou mysliveckou ódu: bourárna zvěřiny, chladicí místnost, společenská místnost nejen pro myslivecké večírky a dokonce se vešla i ubytovací část se dvěma hostovskými pokoji pro přátele naladěné na stejnou vlnu.
Celoživotní tvrdá práce a dřina umožnila Martinovi splnit si nyní svůj sen i co do vybavení domu, a tak všude najdete nábytek na míru z drahého dřeva napuštěného pomerančovým olejem, zařizovací předměty podle jeho vlastních návrhů a selekci prvotřídního originálního nábytku od dodavatelů z různých koutů Evropy.
Interiér zdobí všudypřítomné lovecké trofeje, které nasbíral mimo jiné při výpravách do jižní Afriky, na Kamčatku, ale také na dalekou a zrádnou Aljašku.
obr.: Ani mezi osvětlením nenajdeme konvenční kousek. Na první pohled vás upoutá monumentální lustr v centru obytné zóny. Všechna světla v obývacím pokoji pak vyráběl investor sám podle vlastního návrhu a za profesionální asistence spřízněného truhláře. Foto: Jiří Hurt
obr.: Celý dům má podlahové vytápění a pro neopakovatelnou atmosféru, i jako doplňkový zdroj tepla, nechybí velký krb s krbovou vložkou zdobený jak jinak než trofejemi z úspěšných lovů. Foto: Jiří Hurt
obr.: Po pečlivém uvážení zadal výrobu kuchyně německému dodavateli prvotřídních kuchyní. Za pozornost stojí také čiré sklo použité jako obklad stěny za varným centrem. Foto: Jiří Hurt
obr.: Společenské prostory zdobí luxusní sedací soupravy s integrovaným polohováním, relaxační křesla, lehátka a podnožky. Foto: Jiří Hurt
Dřevo polární borovice navždy
Nedocenitelným materiálem, který je díky svým nenapodobitelným vlastnostem charakteristický pro většinu finských srubů, je dřevo z polární borovice.
Roste v pásu širokém pouhých 100 km nad a pod polárním kruhem. Extrémní podnebí této lokality má pozitivní vliv na jeho houževnatost a odolnost.
O tom, že má polární borovice vynikající tepelně-technické vlastnosti, vysokou objemovou stálost při sesychání a skvělou trvanlivost danou vysokým obsahem živice, tak není pochyb. Potvrzuje to i Martin, který si ani v létě nemůže tepelněizolační parametry domu vynachválit.
Dalším benefitem dřeva je pak jeho příjemné zbarvení, neopakovatelná textura každého jednotlivého trámu a vůně, která vás ani po desítkách let ve srubovém domě neopustí.
Ve srubu nedaleko Karlových Varů byla všechna tato pozitiva umocněna přírodními oleji švýcarské rodinné firmy, které zachovávají dřevu viditelnou strukturu a transparentnost.
obr.: Neotřelý design do této rezidence padne jako ulitý, zaujme také dokonalým řemeslným zpracováním, vysokou kvalitou použitých materiálů a v neposlední řadě jedním z nejpohodlnějších zážitků z vlastního sezení vůbec. Foto: Jiří Hurt
obr.: Všechna čela postelí v domě jsou vyrobena z cedru himalájského, stejně jako masivní stůl na veliké terase, který nechal majitel dovézt ze Švýcarska. Foto: Jiří Hurt
Foto: Jiří Hurt
Foto: Jiří Hurt
Dřevostavbu znovu a lépe? Nikoli!
Vždy nás zajímá, zda by klient po zatěžkávací zkoušce dokončené realizace přehodnotil nějaké – větší či menší – detaily anebo části zadání.
V Martinově případě by se jednalo spíše o drobnosti: „Možná bych ubral na venkovní terase a přidal o pár metrů na obývacím pokoji. Původně jsem chtěl dům využívat hlavně pro účely lovu, ale atmosféra a místo ´uprostřed ničeho´ mi tak učarovalo, že jsem tady zůstal s partnerkou a dcerkou žít už na stálo."
Foto: Jiří Hurt
"Vskutku originální, velkorysý a netradiční."
Foto: Jiří Hurt
Tento dům soutěží v anketě Dřevostavba roku 2021
Pomozte nám zvolit nejhezčí dřevostavby! Tento srubový dům se uchází o váš hlas v anketě Dřevostavba roku pod názvem "Originální, velkorysý, netradiční". Hlasujte a získejte atraktivní ceny...
Hlasovat v anketě
Technické parametry
- Spodní stavba: plně podsklepeno
- Stavební systém: Kontio SmartLogTM – lepený, nesedavý trám z horizontálních a vertikálních lamel, díky kterým nedochází k sedání trámu a celé konstrukce. Dřevěnou konstrukci je možné napojit na jakýkoli materiál – například betonový monolit, bez nutnosti kluzného napojení a následného lištování sedacích mezer. SmartLogTM kombinuje nejlepší kvalitu trámové konstrukce s technologií CLT.
- Nábytek na míru: Giorgio design s.r.o.
- Topení: podlahové, tepelné čerpadlo, krbová kamna
- Zastavěná plocha: 121 m2
- Užitná plocha: 340 m2
- Realizace dřevěné části: 2020, Finutea s.r.o. – dřevěné domy KONTIO, www.drevostavby-kontio.cz
Autor článku: Šárka Hrachová
Tento článek vyšel v časopisu sruby&ROUBENKY 4/2021
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 69 Kč
koupit časopis
Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”
-
V objetí lesa
Místo, kde stojí tahle moderní roubenka, navigace ještě ani nezná. Jan na nás proto čeká na návsi, aby nám zbytek cesty ukázal osobně. Mineme poslední domy, kousek jedeme mezi poli,…
-
Pohoda v srdci Orlických hor
Horská silnice mě vede dolů podél hřebene Orlických hor, těsně u hranic s Polskem, k obci s příznačným názvem Orlické Záhoří. Nebe je bez mráčku a i přes první zářijové dny je…
-
Okouzlující roubenka s kachlovými kamny v barvě chilli
Navštívit tuto okouzlující roubenku na okraji Olomouce jsme měli možnost jen v jednom pevně daném dni. Michal s Barborou totiž hodně cestují, a tak se v ní i oni zastavili v podstatě jen…
-
Jednoduše vymazlený srub
Pojem „na samotě u lesa" může mít více výkladů, tahle návštěva mu jde ale až na dřeň. Navigace vás sem dovede bezpečně, když ale zavelí, že máte odbočit z uzounké lesní cesty…